TBMM’nin ABD Senatosuna yönelik kınama kararı Resmi Gazete’de

HAKAN

TBMM Umumî Şurasında dün akşam AK Parti, CHP, MHP ve GÜZEL Parti kümeleri, ABD Senatosunun “Ermeni kararı”nı bildiriyle kınadı ve reddetti. TBMM …

TBMM Umumî Şurasında dün akşam AK Parti, CHP, MHP ve GÜZEL Parti kümeleri, ABD Senatosunun “Ermeni kararı”nı bildiriyle kınadı ve reddetti.

TBMM kararı, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. TBMM kararında, “ABD Senatosunun, tarihi gerçekleri saptırmak suretiyle memleketler arası hukukun temel kurallarını yok sayarak, kelamda Ermeni soykırımı tezleri konusunda kabul ettiği kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak esefle kınıyor ve reddediyoruz.” sözleri taraf aldı.

Tüzel hiçbir pahası bulunmayan ve müteakip seçim devri sonrasında oluşacak Senatoyu bağlamayacak bu kararın, açıkça kirli bir siyasi oyunun modülü olduğu belirtilen kararda, “Bu, keyfi ve gündelik siyasetin yalın çıkarları temelinde tarihi okumaktan ibaret kıymetsiz bir haldir. Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarihi hikayeler hakkında karar vermenin parlamentoların işi olmadığı görüşünü tekrar etmektedir.” tabirlerine yan verildi.

Kelamda Ermeni soykırımı karar tasarısının daha evvel de birçok sefer ABD Senatosuna geldiği ve reddedildiği hatırlatılan kararda, “Manidardır ki ABD çıkarları ne vakit Türkiye’nin siyasetleriyle aykırı düşse bu husus Senato gündemine getirilmektedir. Esasen sorun, Ermeniler ve 1915 hadiseleri sorunu değildir, Ermeniler de tarihi vukuatlar da ABD Senatosunun umurunda değildir. Türkiye, aziz milletimizin iradesine nazaran değil de ABD’nin taleplerine münâsib siyaset geliştirse ne Ermeniler ne de 1915 vakaları ABD Senatosunun gündemine gelecektir.” denildi.

Türkiye’nin tavrının bu bahiste net ve ayan olduğu kaydedilen kararda şöyle devam edildi:

“Eğer tarihi gerçekler merak ediliyor ve önemseniyorsa, bilim adamları sağlam araştırmalarla yerküre kamuoyunu bilgilendirebilir. Türkiye güçlü arşivlerini Ermeniler dahil bütün araştırmacılara açmıştır ama Ermenistan’ın en değerlileri dahil araştırmacılara arşivleri açılmamıştır. Malumat ve dokümanları gizleyerek, kara propagandaya ve ırkçı yaklaşımlara boyun eğmek ABD Senatosu dahil parlamentolara yakışmaz. Türkiye ve ABD arasında uzun yıllara dayalı stratejik müttefikliğin ve dostluğun, karanlık hesaplara alet edilerek tahrip edilmesinden büyük üzüntü duymaktayız. ABD Senatosu artık kendi tarihine kattığı bu kirli vicdan yüküyle yaşamak zorundadır. Türkiye, ABD Senatosunun bu kararını ve gibisi çeşitten pres araçlarını hiçbir formda dikkate almaksızın, nahiyesindeki ulusal çıkarlarını ve güvenliğini muhafazaya kararlılıkla devam edecektir.

ABD Senatosunun bu kararı hem tarih hem hukuk açısından hem de Türk milleti ve insaf sahibi yerküre halkları nezdinde yok kararındadır.”

Bu karara karşı Türk milletinin ortak kararlılığı ve dayanışmasının söz edildiği kararda, Türkiye’nin, milletlerarası mütekabiliyet çerçevesinde gereken karşılığı vermesinin natürel bir hak olduğu vurgulandı.

Karar metninde kararın tümüyle kınandığı, reddedildiği ve yok kararında sayıldığının altı çizildi.

Bir cevap yazın

Sonrakine Zıpla

Kimya sektöründe büyük kriz kapıda

Türkiye ekonomisinde en fazla ülkeye ihracat yapan sektör olarak ön plana çıkan kimya sektörü,  2020 yılında bu unvanını kaybetme tehlikesi ...

Bilgilen

Haber Gönder