Piyasalar kazanımlarını geri verdi

HAKAN

DÜNYA ONLİNE Haftanın son işlem günü piyasalar açısından oldukça hareketli geçiyor.  ABD Başkanı Donalt Trump’ın WSJ’de çıkan Çin ile anlaşma …

DÜNYA ONLİNE

Haftanın son işlem günü piyasalar açısından oldukça hareketli geçiyor. 

ABD Başkanı Donalt Trump’ın WSJ’de çıkan Çin ile anlaşma haberinin “tamamen yanlış” olduğu açıklaması piyasaları tersine çevirdi.

Güne ABD ile Çin’in anlaştığı haberiyle küresel piyasalardaki ralliye paralel yukarı yönlü bir seyir izleyerek başlayan Borsa İstanbul, 111.910 puana kadar yükseldi.

ABD’nin sözde Ermeni soykırımı yasa tasarısını Senato’dan geçirmesi nedeniyle ABD Büyükelçisinin Türkiye Dışişlerine çağrılması sonrasında bir miktar satış gören BİST 100 endeksi 110.800 civarına kadar geri çekildi ve bu seviyede dengelenmeye çalıştı.

Saat 17:00 sularında Trump’tan ticaret anlaşmasına yönelik gelen açıklamalardan sonra artan satış baskısıyla BİST 100 endeksi 110.017 puana kadar geri çekildi. Endeks, gelen sınırlı tepki alımlarıyla 110.000 üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Diğer taraftan, güne 5.78 civarında başlayan ve bir ara 5.77 seviyesinin altını deneyen dolar/TL, aynı gerekçelerle yeniden 5.80 seviyesini geçti. 5.8180 seviyesine kadar çıkan kur, saat 17:40 itibariyle 5.8090 civarında hareket ediyor.

Uzmanlar, ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerin tırmandığını belirterek haber akışının yakından izlendiğini belirtiyor.

Diğer taraftan hem ABD hem de Çin tarafından ticaret anlaşmasına yönelik açıklamalar önemle bekleniyor.

Bir cevap yazın

Sonrakine Zıpla

70 bin doları çöpe attı! Saatlerce çöp aradı

70 bin doları çöpe attı! Saatlerce çöp aradı Konya'da, iş insanı Eyüp Güçlü'nün bankadan çekip poşet içerisine koyduğu 70 bin dolar, temizlik sırasında yanlışlıkla çöpe atıldı. Belediye ekiplerince toplanan çöplerin izini süren Güçlü, işçiler ile birlikte yapıtğı aramada parayı bularak teslim aldı.

Bilgilen

Haber Gönder