Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde maden ocağında göçük: 30 ölü

HAKAN

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin KDC kuzeydoğusunda kaçak işletilen altın madeninde meydana gelen göçükte, 30 işçi hayatını kaybetti. Ekim ayında da yine kaçak işletilen bir madende meydana gelen kazada 20 kişi hayatını kaybetmişti.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) kuzeydoğusunda kaçak işletilen altın madeninde meydana gelen göçükte, 30 işçi hayatını kaybetti.

ENKAZ ALTINDA KAÇ KİŞİ VAR BİLİNMİYOR

Yerel basındaki haberlere göre, Uganda sınırındaki Watsa bölgesinde ruhsatsız işletilen bir maden ocağında 17 metre derinlikte göçük oldu. Göçük altında kalan 30 işçinin cesedine ulaşılırken, madende toplamda kaç işçinin bulunduğu bilinmiyor.

EKİM AYINDA DA 20 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kaçak işletilen maden ocağının yerleşim merkezlerinden uzak olması nedeniyle göçüğün ancak bir gün sonra fark edilebildiği belirtildi. Göçüğe kuvvetli yağışların neden olduğu kaydedildi.

Altın, bakır ve kobalt cevherinden zengin KDC’deki maden bölgelerinde yoksul halk, maden ocaklarının terk edilmiş tünellerine izinsiz girerek güvenlik önlemi almadan çalışıyor.

Ekim ayında ülkenin doğusunda kaçak işletilen bir altın madeninde meydana gelen göçükte, 20 kişi yaşamını yitirmişti.

Bir cevap yazın

Sonrakine Zıpla

Satürn'ün Uydusu Enseladüs'ün Üzerinde Bulunan Kaplan Çizgileri »

Satürn’ün küçük ve donuk uydusu Enseladüs, gökbilimcilerin oldukça yoğun ilgisini çeken, Güneş Sistemi içindeki ilginç gökcisimlerinden birisi. 500 kilometreden daha az çapı ve yüzeyinde 32 kilometre derinliğinde donmuş bir küresel okyanus ile kaplı olması ile Güneş Sistemi içinde olası yaşam formu taşıyan alanlardan birisi olan Enseladüs kayadan bir çekirdeğe sahip. Enseladüs’ün Güney Kutbu dört adet …

Bilgilen

Haber Gönder