Hac kuraları ne zaman çekilecek?

HAKAN

Hac kuraları ne zaman çekilecek? 2020 yılı hac kayıtları sona erdi. Kayıtlarını tamamlayan hacı adayları hac kuralarını bekliyor. Peki hac kuraları ne zaman çekilecek?

On binlerce Müslüman hacı olmak için başvuruda bulundu. Hac kura çekimlerinin ardından hacca gitmeye hak kazanacaklar belirlenecek. Diyanet İşleri Başkanlığı hac kuralarının 9 Ocak 2020 Perşembe günü çekileceğini duyurdu.

HAC KURASI NE ZAMAN?

2020 yılı hac kurası, 9 Ocak 2020’de çekilecek.

Ön kayıtlar, 11 Kasım-13 Aralık tarihleri arasında www.hac.gov.tr adresinde yayınlanacak ön kayıt linkinden e-Devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla alınıyor.

HAC KİMLERE FARZDIR?

Erkek veya kadın olsun, haccın şartlarını taşıyan her Müslümana hac ömründe bir defa farzdır. Bir Müslümana haccın farz olması için; akıllı, erginlik çağına ulaşmış, hür, hac için yeterli malî imkâna sahip ve bu ibadeti yerine getirecek vakte erişmiş olması şarttır. Bu şartlardan birini taşımayan kimseye hac farz olmaz.

Üzerine hac ibadeti farz olan Müslüman, bir an önce bu görevi yerine getirmelidir.

Peygamber Efendimiz (aleyhisselam) Abbas’dan (R.A.) rivayete göre şöyle buyurmuştur:

“Farz haccı yapmakta acele ediniz. Çünkü sizden hiçbiriniz ileride başına neler gelebilir, bilemez.”

Yine Efendimiz’in şu hadisi şerifi hac ibadetini yerine getirmekte acele edilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Abdullah b. Abbas’dan (R.A.) rivayete göre Hz. Peygamber Efendimiz

“Hacca gitmek isteyen kimse acele etsin! Geriye bırakmasın! Çünkü zaman geçtikçe kişi hasta olabilir. Servetini, parasını, bineğini yitirebilir, yahut başka bir ihtiyacı da ortaya çıkabilir.” buyurmuştur.

Bir cevap yazın

Sonrakine Zıpla

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Maalesef büyük bir edebiyat ödülü kasabalılaşmış

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Maalesef büyük bir edebiyat ödülü kasabalılaşmış Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna soykırımını inkar eden Peter Handke'ye verilmesine tepki gösterdi. Ortaylı, "Boşnaklar birbirini kesmiş de suçu Sırplara atmış, bunu ancak bir kasaba adamı söyler. Maalesef büyük bir edebiyat ödülü kasabalılaşmış. Bu yüzden ona verilen Nobel'in de hiçbir anlamı olmaz." ifadelerini kullandı. Ortaylı, Aziz Sancar’ın da Nobel ödülünü çok geç aldığını dile getirerek “Nobeli Aziz Bey’e daha yeni verdiler, çoktan almamız gerekirdi. Bunu yerlisi yabancısı herkes söylüyor. Bir sürü tıp ödülümüzün olması gerekiyordu. Adamlar vermiyor, bu kadar basit. Bu işin edebiyat faslı da böyledir.” diye konuştu.

Bilgilen

Haber Gönder